  • Mfr # T125210750L
  • Zoro # G712471386
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
1.678 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Left Hand
Finish
Plain
Material
Music Wire
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T125210750L
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
1.678 in
Leg Length
4 in
Inside Diameter
0.808 in
Wire Diameter
0.125 in
Outside Diameter
1.148 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Finish
Plain
Material
Music Wire
Item
Torsion Spring
Leg End Style
Straight Torsion
System of Measurement
Inch
Standards
AMS 5112, ASTM A228
Torque
35.87 in-lb
Deflection Angle
210 Degrees
Description
Torsion Spring, Material Music Wire, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 1.678 in, Wind Direction Left Hand