  • Mfr # T1152706881L
  • Zoro # G812471828
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
2.013 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T1152706881L
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
2.013 in
Leg Length
4 in
Outside Diameter
1.086 in
Inside Diameter
0.77 in
Wire Diameter
0.115 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
Item
Torsion Spring
Finish
Plain
Deflection Angle
270 Degrees
Standards
AMS 5688, ASTM A313
System of Measurement
Inch
Leg End Style
Straight Torsion
Torque
22.42 in-lb
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 2.013 in, Wind Direction Left Hand