  • Mfr # T1252701013L
  • Zoro # G312471854
Spring Length @ Torque
1.563 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T1252701013L
Spring Length @ Torque
1.563 in
Leg Length
4 in
Wire Diameter
0.125 in
Inside Diameter
1.139 in
Outside Diameter
1.516 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
Torque
32 in-lb
Deflection Angle
270 Degrees
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 1.563 in, Wind Direction Left Hand