  • Mfr # T125270751L
  • Zoro # G812471859
Spring Length @ Torque
1.938 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T125270751L
Spring Length @ Torque
1.938 in
Leg Length
4 in
Outside Diameter
1.189 in
Wire Diameter
0.125 in
Inside Diameter
0.845 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Deflection Angle
270 Degrees
Torque
32 in-lb
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 1.938 in, Wind Direction Left Hand