  • Mfr # T105120750L
  • Zoro # G812471002
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
0.805 in
Leg Length
3.5 in
Wind Direction
Left Hand
Material
Music Wire
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T105120750L
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
0.805 in
Leg Length
3.5 in
Wire Diameter
0.105 in
Outside Diameter
1.117 in
Inside Diameter
0.816 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Item
Torsion Spring
Material
Music Wire
Finish
Plain
Deflection Angle
120 Degrees
Torque
21.28 in-lb
Leg End Style
Straight Torsion
System of Measurement
Inch
Standards
AMS 5112, ASTM A228
Description
Torsion Spring, Material Music Wire, Finish Plain, Leg Length 3.5 in, Spring Length @ Torque 0.805 in, Wind Direction Left Hand