  • Mfr # T105120750R
  • Zoro # G212471145
Spring Length @ Torque
0.805 in
Leg Length
3.5 in
Wind Direction
Right Hand
Material
Music Wire
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T105120750R
Spring Length @ Torque
0.805 in
Leg Length
3.5 in
Inside Diameter
0.816 in
Outside Diameter
1.117 in
Wire Diameter
0.105 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Material
Music Wire
Torque
21.28 in-lb
Standards
AMS 5112, ASTM A228
Deflection Angle
120 Degrees
Description
Torsion Spring, Material Music Wire, Finish Plain, Leg Length 3.5 in, Spring Length @ Torque 0.805 in, Wind Direction Right Hand