  • Zoro # G5009155
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Weatherproof
Impedance
8 ohm
Frequency Response
500Hz~5kHz
Impedance (Ohms)
3-16
Enclosure Color
Beige
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ASPC20W
Zoro #
G5009155
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
6"
Depth
6.3"
Height
6"
Overall Width
6 in
Overall Height
6 in
Overall Depth
6 1/4 in
Details
Item
PA Horn
Type
Weatherproof
Impedance
8 ohm
Frequency Response
500Hz~5kHz
Impedance (Ohms)
3-16
Enclosure Color
Beige
Max. Wattage
20 W
Standards
NDAA Compliant
Features
Built-in Amplifier
Driver Configuration
1-Way
Enclosure Style
Horn
For Location
Indoor, Outdoor
Housing Color
Tan
Tweeter Material
Silk
Output Wattage - Peak
20 W
Output Wattage - RMS
20 W
Housing Material
ABS
Frequency Response - Minimum
500 Hz
Frequency Response - Maximum
5 kHz
Power Style
Powered
Compatible Input Voltage
25V, 70V
Description
PA Horn, Weatherproof, Enclosure Color Beige, Max. Wattage 20 W, Impedance (Ohms) 3-16, Frequency Response 500Hz~5kHz, Includes Not Applicable