  • Zoro # G1100224
/ea
Key Features
Tank Size
30 gal.
Phase
1
HP
2 HP
Voltage
120/240V
Tank Type
Horizontal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
4B234
Zoro #
G1100224
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Tank Size
30 gal.
Overall Height
38"
Overall Length
40.62 in
Tank Size - Air Compressor
Overall Width
21.62 in
Inlet Size
1/4 in
Air Tank Size
Outlet Size
1/4 in
Details
Phase
1
HP
2 HP
Voltage
120/240V
Tank Type
Horizontal
Max. Pressure
135 psi
Includes
Manual Drain Valve, Oil Sight Glass, Pressure Gauge, Pressure Safety Valve
Compressor Type
Tank Mounted
Free Air CFM @ Max. Pressure
4.9 cfm
Lubrication Type
Splash Lubricated
Motor Type
Open Dripproof
Compressor Package Type
Base Model
Standards
ASME Approved, California Code 462(L)(2), CSA, UL Listed, UL1450
dBA @ 3 Feet
85
Number of Stages - Air Compressor
Number of Stages
ASME Tank
Yes
Cylinder Material
Cast Iron
Pump RPM
875
On Pressure Switch Setting
100 psi
Phase - Electrical
Item - Air Compressor
Stationary Air Compressor
Amps
15/7.5A
Style - Air Compressor
Simplex
Pump Oil Capacity
11.5 fl oz
Item
Electric Air Compressor
Hz
60
Off Pressure Switch Setting
135 psi
Input Voltage - Air Compressor
120V AC, 240V AC
Free Air CFM @ Max. Pressure - Air Compressor
(F)NPT Outlet
Pump Location - Air Compressor
Tank Mounted
Finish
Powder Coated
Lubrication Type - Air compressor
Splash Lubricated
HP - Air Compressor
2.0 hp
Max. Pressure - Air Compressor
135 psi
Enclosure
NEMA 1
Tank Style - Air Compressor
Control
Pressure Switch
Duty Cycle
Intermittent
Pump Type
Reciprocating
Current Rating
15.0 A, 7.5 A
Maximum Speed
875 RPM
Pump Style
Simplex
Output Power
Frequency
60 Hz
Maximum Operating Pressure
135 psi
Control Type
Pressure Switch
Outlet Gender
Female
Input Voltage
120V AC, 240V AC
Outlet Type
NPT
Air Tank Style
Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure
4.9 cfm
Enclosure Rating
NEMA 1
Pump Location
Top Mount
Sound Level
85 dBA
Type
Pressure Switch with Gauge
Description
Electric Air Compressor, Lubrication Type Splash Lubricated, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 2 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 4.9 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 30 gal, Input Voltage 120V AC, 240V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Base Model, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount