  • Zoro # G2699566
/ea
Key Features
Item - Filter-Regulators
Filter-Regulator
Connection Size - Air Treatment
3/8 in NPT
Filter Rating - Air Treatment
40 micron
Max. Incoming Pressure - Air Treatment
250 psi
Max. Flow - Air Treatment
120 cfm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4ZK88
Zoro #
G2699566
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
3/8 in NPT
Size - Air Treatment
Intermediate
Bowl Size - Air Treatment
3.5 oz
Gauge Port Size
1/4 in PTF
Bowl Size
3.5 oz.
Overall Width
2 11/16 in
Pipe Size
3/8" NPT
Overall Height
9.95 in
Air Inlet Size
3/8 in
Air Outlet Size
3/8 in
Pressure Gauge Port Size
1/4 in
Details
Item - Filter-Regulators
Filter-Regulator
Filter Rating - Air Treatment
40 micron
250 psi
Max. Flow - Air Treatment
120 cfm
Adjustment Range - Air Treatment
5 to 150 psi
Bowl Material - Air Treatment
Metal with Sight Gauge
Max. Pressure
250 psi
Item
Adjustment Range
5 to 150 psi
Max. Flow
Bowl Material
Metal with Sight Gauge
For Removal Of
Particles, Water
Filter Rating
Max. Temp.
175 Degrees F
Adjustment Knob
Non Rising
Drain Type
Manual
Includes
Metal Bowl
Weight
1 kg
Pressure Gauge Included
No
Maximum Regulated Pressure
150 psi
Regulator Type
Relieving
Minimum Operating Pressure
0.85 MPa
Air Outlet Gender
Female
Filter Element Material
PE
Filter Type
Particulate
Air Outlet Type
NPT
Seal Material
Rubber
Sight Gauge Included
No
Adjustment Mechanism Material
Reinforced Nylon
Minimum Regulated Pressure
5 psi
Adjustment Location
Top
Air Flow Direction
Left to Right
Filter Bowl Guard Material
Aluminum
Series
Intermediate Duty
For Substance Type
Air
Filter Bowl Guard Included
Yes
Maximum Operating Temperature
175 Degrees F
Adjustment Mechanism
Knob
Drain Included
Yes
Modular Connection
No Modular Connection
Air Inlet Gender
Female
Filter Bowl Capacity
Air Inlet Type
NPT
Maximum Operating Pressure
250 psi
Drain Part Compatibility
114X33
Minimum Operating Temperature
5 Degrees C
Maximum Flow Rate
Differential Pressure Indicator Included
Pressure Gauge Port Gender
Number of Air Outlets
1
Filter Bowl Material
Body Material
Aluminum
Duty Rating
Intermediate Duty
Number of Air Inlets
1
Pressure Gauge Port Type
PTF
Filter Efficiency
95 %
For Fluid Type
Compressed Air
Type
Intermediate
Description
Filter-Regulator, Filter Bowl Material Metal with Sight Gauge, Air Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 120 cfm, Filter Rating 40 micron, Filter Type Particulate, Maximum Operating Pressure 250 psi, Drain Type Manual, Pressure Gauge Included No, Body Material Aluminum, Overall Width 2 11/16 in, Series Intermediate Duty, Adjustment Location Top, Adjustment Mechanism Knob, Adjustment Mechanism Material Reinforced Nylon, Air Flow Direction Left to Right, Air Inlet Gender Female