Spence Safety Relief Valve, 1-1/2 In, 100 psi 0031GGA-100
Safety Relief Valve, 1-1/2 In, 100 psi (Discontinued)
  • Mfr # 0031GGA-100
  • Zoro # G0235295
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
0031GGA-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1 1/2 in
Outlet Size
1 1/2 in
Overall Length
3 15/16 in
Overall Height
9 11/16 in
Inlet Connection Size
Outlet Connection Size
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Pressure Range
10 to 250 psi
Seat Material
EPDM
Test Lever
Test Lever Included
Spring Material
Stainless Steel
Standards
ASME Steam Service
Temp. Range
-20 Degrees to 406 Degrees F
Disc Material
Bronze
Application
OEM Equipment etc, Pressure Reducing Stations, Steam Boiler
Factory Set Pressure
100 psi
Product Type
Safety Relief Valve
Operating Pressure - Maximum
250 psi
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Outlet Connection Type
NPT
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
10 psi
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 100 psi, Pressure Range 10 to 250 psi, Disc Material Bronze, Overall Height 9 11/16 in, Application OEM Equipment etc, Pressure Reducing Stations, Steam Boiler, Overall Length 3 15/16 in, Seat Material EPDM, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -20 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Steam Service