Spence Safety Relief Valve, 1 In, 150 psi, Bronze 0031EEA-150
Safety Relief Valve, 1 In, 150 psi, Bronze (Discontinued)
  • Mfr # 0031EEA-150
  • Zoro # G0235112
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
0031EEA-150
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1 in
Outlet Size
1 in
Overall Height
7 1/8 in
Overall Length
3 in
Inlet Connection Size
1 in
Outlet Connection Size
1 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Spring Material
Stainless Steel
Standards
ASME Steam Service
Disc Material
Bronze
Test Lever
Test Lever Included
Factory Set Pressure
150 psi
Seat Material
EPDM
Temp. Range
-20 Degrees to 406 Degrees F
Application
OEM Equipment etc, Pressure Reducing Stations, Steam Boiler
Pressure Range
10 to 250 psi
Product Type
Safety Relief Valve
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
10 psi
Operating Pressure - Maximum
250 psi
Outlet Connection Type
NPT
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 in, Factory Set Pressure 150 psi, Pressure Range 10 to 250 psi, Disc Material Bronze, Overall Height 7 1/8 in, Application OEM Equipment etc, Pressure Reducing Stations, Steam Boiler, Overall Length 3 in, Seat Material EPDM, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -20 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Steam Service