Spence Safety Relief Valve, 2 In, 100 psi, Bronze 041AHHA-100
Safety Relief Valve, 2 In, 100 psi, Bronze (Discontinued)
  • Mfr # 041AHHA-100
  • Zoro # G0235995
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
041AHHA-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
2 in
Outlet Size
2 in
Overall Length
5 3/8 in
Overall Height
12 1/8 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
Seat Material
EPDM
Standards
ASME Air And Gas Service
Disc Material
Bronze
Test Lever
Yes
Factory Set Pressure
100 psi
Pressure Range
10 to 250 psi
Application
Steam Boiler, Pressure Reducing Stations, OEM Equipment etc
Spring Material
Stainless Steel
Temp. Range
-20 Degrees to 406 Degrees F
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type FNPT, Outlet Type MNPT, Inlet Size 2 in, Outlet Size 2 in, Factory Set Pressure 100 psi, Pressure Range 10 to 250 psi, Disc Material Bronze, Overall Height 12 1/8 in, Application Steam Boiler, Pressure Reducing Stations, OEM Equipment etc, Overall Length 5 3/8 in, Seat Material EPDM, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -20 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Yes, Standards ASME Air And Gas Service