  • Mfr # 8903LXO60V02
  • Zoro # G1843545
Key Features
Contactor Type
Mechanically Held
Number of Poles
6
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Full Load Amps
30 A
Height
8.81 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8903LXO60V02
Height
8.81 in
Width
4.25 in
Depth
3.25 in
Overall Height
8.82 in
Overall Width
4.25 in
Overall Depth
3.27 in
Frame Size
L
Details
Item
Mechanically Held Lighting Contactor
Contactor Type
Mechanically Held
Number of Poles
6
Coil Volts
120V AC
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Full Load Amps
30 A
Hz
50/60
Standards
CSA, REACH, RoHS, UL Listed
Inrush VA
140-140 VA 60 Hz; 150-150 VA 50 Hz; 25-25 VA 50/60 Hz
Screw-clamp terminals
Series
8903 Series Type LX
Fluorescent Lighting Current Rating
30 A
Tungsten Lighting Current Rating
20 A
LED Lighting Current Rating
16 A
Maximum Voltage Rating
600V AC
Coil Voltage
110/120V AC
Status Indicator
No Indicator
Terminal Connection Type
Screw Clamp Terminals
Number of Normally Open Main Contacts
Reversing Capability
Non-Reversing
Frequency
50/60 Hz
NEMA Enclosure Rating
Full Load Current - Inductive
30 A
Full Load Current - Resistive
30 A
Contactor Style
Phase
Three
Description
Lighting Magnetic Contactor, LED Lighting Current Rating 16 A, Coil Voltage 110/120V AC, Series 8903 Series Type LX, Number of Poles 6, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Tungsten Lighting Current Rating 20 A, Fluorescent Lighting Current Rating 30 A, Reversing Capability Non-Reversing, Frame Size L, Full Load Current - Resistive 30 A, Full Load Current - Inductive 30 A, Maximum Voltage Rating 600V AC, Phase Three, Overall Height 8.82 in, Overall Width 4.25 in