  • Mfr # 8903LG30V04
  • Zoro # G0845778
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Poles
3
Coil Volts
600VAC
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Full Load Amps
30
Height
12.69 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
8903LG30V04
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
12.69 in
Width
7.81 in
Depth
6.03 in
Details
Item
Lighting Contactor 600Vac 30A L
Number of Poles
3
Coil Volts
600VAC
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Full Load Amps
30
Hz
60 Hz
Standards
UL Listed; CSA
Control Circuit
Separate control circuit
Current Rating
20-20 A tungsten; 30-30 A fluorescent
Electrical Connections
Screw-clamp terminals
Features
Control Type
No control units
Indicator
No
Inrush VA
150-150 VA 60 Hz
Description
Lighting Contactor 600Vac 30A L, Height 12.69 in, Width 7.81 in, Depth 6.03 in