  • Mfr # LA400AWK
  • Zoro # G2200274
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Circuit Breaker
Number of Spaces
3
Amps
400A
Height
42-1/4 in
Width
13.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LA400AWK
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
Width
13.75 in
Depth
7-1/4 in
Length
42.25"
Exterior Depth
7.25 in
Exterior Width
13.75 in
Exterior Height
42.25 in
Details
Item
Circuit Breaker Enclosure
Main Circuit Breaker
Number of Spaces
3
Amps
400A
Series
LA
Included Enclosure Cover
Surface Cover
Recommended Surface Cover
Included
Enclosure Material
Steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R, NEMA 12
For Use With
Square D LAL and LHL Circuit Breakers
Color
Gray
Material
Steel
Mounting Style
Surface
Finish
Powder Coated
NEMA Rating
12, 3R
Conduit Provision
1/2, 3/4, 1, 1 1/4, 1 1/2, 2, 2 1/2, 3, 3 1/2
Recommended Service Ground Kit
2DH17
Recommended Neutral Assmebly Kit
2JXG4, Mfr. No. SN225KA
Cover Closure Method
Latch
Cover Attachment Style
Side Hinge
Location
Outdoor
Max. Operating Temp.
140 Degrees F
Min. Operating Temp.
32 Degrees F
Product Destination
circuit breaker LAL/LHL/Q4L 125-400 A
Breaker Compatibility
Circuit breaker LAL/LHL/Q4L 125 to 400 A
CAD Available
Yes
Description
Circuit Breaker Enclosure, Material Steel, NEMA Rating 12, 3R, Exterior Height 42.25 in, Exterior Width 13.75 in, Exterior Depth 7.25 in, For Use With Square D LAL and LHL Circuit Breakers, Powder Coated Finish, Mounting Style Surface, 400 A Amps, Number of Spaces 3, Location Outdoor, Gray, Max. Operating Temp. 140 Degrees F, Min. Operating Temp. 32 Degrees F, Conduit Provision 1/2, 3/4, 1, 1 1/4, 1 1/2, 2, 2 1/2, 3, 3 1/2, Cover Attachment Style Side Hinge, Cover Closure Method Latch