  • Mfr # QDA32100
  • Zoro # G2256177
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT Q
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QDA32100
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/QD
Width
4-1/2 in
Depth
3.93 in
Height
6.47 in
Min. Wire Size
4 AWG
Max. Wire Size
300 MCM
Power Wire Stripping Length
0.87 in (22 mm)
Mounting Height
4.5 in (114.30 mm)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT Q
Amps
100A
Number of Poles
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
Not Rated
For Use With
I Line Panelboards
High Amp Trip Setting
2,400 A
Standards
CSA, IEC, UL Listed
Low Amp Trip Setting
1,200 A
Application
HACR rated Applications; Distribution
Interrupt Rating
25 kA at 120/208/240V AC
Features
Mercury Free; PVC Free
Magnetic Hold Current
1200 A
Mechanical Durability
1000 cycles loaded; 5000 cycles no load
Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV UL
Rated Operational Voltage
240 V AC 50/60 Hz UL
Breaking Capacity
25 kA 120/208 V AC 50/60 Hz UL; 25 kA 240 V AC 50/60 Hz UL
Ambient Air Temperature For Operation
104 to 158°F (40 to 70°C)
Local Signalling
1 trip indicator green)
Device Application
Distribution
Breaking Capacity Code
D
Product Certifications
UL; CSA; NOM
Tightening Torque
247.82 lbf.in (28 N.m) 0.04 to 0.23 in² (25 to 150 mm²) (AWG 4 to 300 kcmil)
Continuous Current Rating
0.8
Control Type
Operating handle
Network Frequency
50/60 Hz
Circuit Breaker Application
HACR rated
Magnetic Tripping Current
2400 A
Description
Molded Case Circuit Breaker, 100 A Amps, AC Voltage Rating 240V AC, Max. AIR Rating 25kA at 240V AC, For Use With I Line Panelboards, Series QD, High Amp Trip Setting 2,400 A, Low Amp Trip Setting 1,200 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection ABC, Frame Size 250A/QD, Circuit Breaker Mounting Style I-Line, Height 6.47 in, Width 4.5 in