  • Mfr # NC56VSHR
  • Zoro # G0855779
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Use With
NQ and NF Panelboards
Width
20 in
Color
Gray
Material
steel
Height
56 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NC56VSHR
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
20 in
Height
56 in
Details
Item
Panelboard Cover
For Use With
NQ and NF Panelboards
Color
Gray
Material
steel
Standards
cULus
Features
Mercury Free
Enclosure Rating
NEMA 1
Cover Type
Surface cover
Type Of Front Plate
Ventilated; Hinged
Tightening Torque
Cover 10 to 12 lb.in
Description
Pnlbd Cover/Trim Nf T1 S 56H 20W