  • Mfr # SQR31103LA
  • Zoro # G515353698
/ea
Key Features
Max. Amps
2.5A
Voltage
120V AC
Switch Color
Light Almond
Depth (In.)
2.51 in
Standards
UL 1917
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SQR31103LA
Country of Origin
China
Dimensions
Depth (In.)
2.51 in
Width (In.)
2.44 in
Depth
2.51 in
Length
4.05 in
Width
2.44 in
Details
Item
Fan Speed Controller,Slide,1 Way
Max. Amps
2.5A
Voltage
120V AC
Switch Color
Light Almond
Standards
UL 1917
Housing Finish
Matte
Type
1-Way
Application
Control
Housing Material
Metal
Number of Gangs
1
Description
X Series residential wiring devices 1-way fan controller offers an array of new features, such as flush mounting, easy installation, and connectivity. Slide control provides clear user feedback for low, medium, or high fan speed. This device preserve peace and quiet with low 2.5 amp motor control. The mechanism with fixing frame belongs to X Series aesthetic group. Sold in 1 piece, its mounting mode is made by screws. It is made of metal and plastic making it resistant and durable. This fan controller has a grey frame. This fan controller benefits from an elegant matt finishing, constituting an added-value for your interior design. It has a width of 48 mm, a height of 103 mm and a depth of 64 mm. By satisfying the UL 1917 standard, this fan controller is cUlus certified.
  • X Series 2.5A 3 Speed Slide Fan Controller Matte Light Almond
  • Quiet 2.5A fan motor control