  • Mfr # SU3040D400CB
  • Zoro # G3303173
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Lug
Number of Spaces
30
Amps
400A; 200A
Short Circuit Current Rating
25kA
Height
41-1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SU3040D400CB
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
41-1/4 in
Width
28.25 in
Depth
7-1/2 in
Min. Wire Size
AWG 4
Max. Wire Size
250 kcmil aluminium)service ground
Details
Item
Meter Main
Main Lug
Number of Spaces
30
Amps
400A; 200A
Short Circuit Current Rating
25kA
Series
SU
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R
Circuit Breaker Type
Homeline
Mounting Style
surface || semi flush field installed flange kit
Standards
UL Listed
Max. No. of Tandem Breakers
10
For Use With
POWERPACT Q Circuit Breaker, HOMELINE Mini Circuit Breaker, Series A L Meter-Pak Accessory
Tightening Torque
Electrical Connection
lugs service ground || studs line side
Hub type
A-L
Number Of Circuits
40
Bypass Type
class 320 manual bypass
Service Disconnect Rated Current
200 A