  • Mfr # HOM816M150PFTRB
  • Zoro # G3309500
Key Features
Main Circuit Breaker or Main Lug
PoN Convertible Main Breaker w/Feed Thru Lugs
Number of Spaces
8
Voltage
120/240V AC
Phase
1
Short Circuit Current Rating
22kA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HOM816M150PFTRB
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
758 mm
Width
375 mm
Depth
115 mm
Min. Wire Size
AWG 4
Max. Wire Size
250 kcmil copper or aluminium
Details
Item
Load Center
Number of Spaces
8
Amps
150A
Voltage
120/240V AC
Phase
1
Short Circuit Current Rating
22kA
Series
HOM
Included Enclosure Cover
Surface Cover
Enclosure Material
Steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R
Bus Material
Aluminum
Max. No. of Tandem Breakers
Circuit Breaker Type
Homeline
Standards
UL listed file E-6294
For Use With
Homeline Plug in, Plug-on Neutral Circuit Breaker, Homeline load center accessories
Finish
Baked Enamel
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C
Number Of Circuits
16
Wiring Configuration
3-wire
Ground Bar Kit
grounding bar (ordered separately); circuit-breaker 1 ) 2P 150 A 120/240 V AC main supply ready assembled