  • Mfr # LC2D32B7
  • Zoro # G0370413
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
24V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LC2D32B7
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Working Height
Up to 9842.52 ft
Overall Depth
3.62 in
Overall Height
3.35 in
Overall Width
3.54 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
24V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
Yes
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 3 Phase - 575V
30 hp
HP @ 1 Phase - 230V
5
Series
TeSys Deca
Control Circuit Voltage Limits
Drop-Out AC: 0.3 to 0.6 Uc (at -40 to 70°C 50/60 Hz); Operational AC: 0.8 to 1.1 Uc (at -40 to 60°C 50 Hz), 0.85 to 1.1 Uc (at -40 to 60°C 60 Hz), 1 to 1.1 Uc (at 60 to 70°C 50/60 Hz)
Rated Making Capacity
140 A (AC Signalling Circuit), 250 A (DC Signalling Circuit), 550 A @ 440V (Power Circuit)
Max. Operating Watts
7.5 kW (at 220 to 230V AC 50 Hz), 15 kW (at 380 to 400V AC 50 Hz), 15 kW (at 415 to 440V AC 50 Hz), 18.5 kW (at 500V AC 50 Hz), 18.5 kW (at 660 to 690V AC 50 Hz)
Non-Overlap Time
1.5 ms
Operating Time
12 to 22 ms (Closing), 4 to 19 ms (Opening)
Mechanical Durability
15 Mcycles
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Features
Without Built-In Suppressor Module; Preassembled with Reversing Power Busbar
Inrush VA
70 VA
Overvoltage Category
CAT III
Electrical Durability
1.65 Mcycles (32 A, AC-3, Less than 440 V); 1.4 Mcycles (50 A, AC-1, Less than 440 V)
Rated Insulation Volts
600/690V
IP Rating
IP20
Net Weight
0.797 kg
Signalling Circuit Frequency
25 to 400 Hz
Tightening Torque
1.7 Nm (Control Circuit), 2.5 Nm (Power Circuit)
Watts Loss
2 to 3W
Hold VA
7.5 VA (at 60 Hz 20°C), 7 VA (at 50 Hz 20°C)
Impedance
2 mOhm
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Rated Breaking Capacity
550 A @ 440V
Rated Short-Time Withstand Current
60 A (at 40°C for 10 min Power Circuit), 138 A (at 40°C for 1 min Power Circuit), 260 A (at 40°C for 10 s Power Circuit), 430 A (at 40°C for 1 s Power Circuit), 100 A (For 1 s Signalling Circuit), 120 A (For 500 ms Signalling Circuit), 140 A (For 100 ms Signalling Circuit)
Fire Rating
UL 94 V1
Environmental Attributes
Mercury Free, PVC Free, Toxic Heavy Metal Free, Pollution Degree 3
Operating Speed
3600 cycles per hr
Fuse Amps
10 A (Signalling Circuit), 63 A (Type 1 Power Circuit), 63 A (Type 2 Power Circuit)
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
Impulse Withstand Voltage
6 kV
Shock Resistance
8 G for 11 ms (Contactor Open), 15 G for 11 ms (Contactor Closed)
Application
Motor Control, Resistive Load
Includes Protective Cover
Yes
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Mechanical Operating Durability
Number of Normally Open Main Contacts
Mounting Style
DIN Rail, Plate
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Frequency
50/60 Hz
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
20 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
30 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Full Load Current - Inductive
32 A
Includes Auxiliary Contacts
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
10 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
Contactor Style
IEC
Resistance Properties
Fire Resistant, Insulation Resistant
Embedded Surge Suppressor
No
Full Load Current - Resistive
50 A
Electrical Operating Durability
Conventional Free Air Thermal Current
10 A (at 60°C Signalling Circuit), 50 A (at 60°C Power Circuit)
Description
The SQUARE D IEC Magnetic Contactor is a three-pole, reversing-action device with a 24 V AC coil rated for switching power circuits within specified load conditions. It includes two auxiliary contacts (1 normally open and 1 normally closed) and uses screw clamp terminals. Part of the TeSys Deca family, it is compatible with DIN Rail or Plate mounting as per installation guidelines and is supplied without an enclosure; suitable for use within appropriate enclosures according to applicable standards.
Function: Reversing-action device (no guarantee of specific operation)
  • Intended for use in motor control and resistive load applications within specified parameters
  • Poles: 3
  • Coil Voltage: 24 V AC
  • Auxiliary Contacts: 2 (1 NO / 1 NC)
  • Terminal Type: Screw Clamp
  • Series: TeSys Deca
  • Mounting: Compatible with DIN Rail or Plate mounting as per installation guidelines
  • Dimensions: Width 3.54 in; Depth 3.62 in; Height 3.35 in
  • Weight: 0.797 kg
  • Full Load Amps: Inductive 32 A; Resistive 50 A
  • Designed to operate at indicated current ratings under normal operating conditions
  • Rated Making Capacity: 140 A (AC Signalling); 250 A (DC Signalling); 550 A @ 440 V (Power Circuit)