  • Mfr # QO35FM30TTS
  • Zoro # G0570879
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Circuit Breaker
Amps
30A
Voltage
120V
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QO35FM30TTS
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
236 mm
Width
122 mm
Depth
80 mm
Max. Wire Size
AWG 8 aluminium/copper
Min. Wire Size
AWG 14
Main Circuit Breaker
Amps
30A
Voltage
120V
Phase
1
Short Circuit Current Rating
10kA
Max. No. of Tandem Breakers
2
Included Enclosure Cover
Surface Cover
Bus Material
Aluminum
Standards
UL Listed
For Use With
QO Mini Circuit Breaker
Finish
Baked Enamel
Weight
9.000 kg
Number Of Circuits
5
Ground Bar Kit
grounding bar (factory installed)
Tightening Torque
Cover 20 lb.in
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C
Wiring Configuration
2-wire
Rated Current
30 A
Ambient Air Temperature For Operation
23°F (-5°C); 104°F (40°C)
Box Number
Description
Ld Ctr Qo Mb 120V 30A 1Ph 3Sp Nema1 Surf, Included Enclosure Cover Surface Cover