  • Mfr # QO330L200GRB
  • Zoro # G1978471
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Amps
200A
Voltage
120/240V AC
Phase
3
Circuit Breaker Type
QO
Max. No. of Tandem Breakers
0
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QO330L200GRB
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
29.84 in
Width
14.77 in
Depth
4-1/2 in
Min. Wire Size
AWG 6
Max. Wire Size
300 kcmil aluminium/copper
Details
Item
Load Center
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Lug
Number of Spaces
30
Amps
200A
Voltage
120/240V AC
Phase
3
Circuit Breaker Type
QO
Max. No. of Tandem Breakers
0
Short Circuit Current Rating
65kA
Series
Included Enclosure Cover
Surface Cover
Recommended Surface Cover
Included
Enclosure Material
Steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R
Bus Material
Copper
Standards
RoHS Compliant, UL Listed
Recommended Ground Bar Kit
Included
Special Features
Mercury Free
Enclosure Surface Finish
Enamel
Color
Gray
Min. Operating Temp.
23 Degrees F
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
Feed Location
Top/Bottom
Cover Closure Method
Latch
For Use With
Square D QO Circuit Breakers
Cover Attachment Style
Side Hinge
Location
Outdoor
Electrical Connection
lugs
Number Of Circuits
30
Wiring Configuration
3-wire || 4-wire
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C
Ground Bar Kit
grounding bar included (not installed)
Tightening Torque
main lugs 250 lb.in, AWG 4...250 kcmil, aluminium/copper
Finish
Baked Enamel
CAD Available
Yes
Description
QO Load Centers offer premium features by allowing QO breakers, ground fault interrupters, arc fault interrupters, and surge arresters to be installed inside. QO Load Centers are designed for residential and industrial use to protect electrical systems, equipment, and people. They are available in both traditional and plug on neutral configurations. There is 3 types of mains available. There is main circuit breaker, main lugs, and generator panel. Single and three phase options are available. The bus bars are tin plated copper and are shielded. Indoor and outdoors enclosures are an option. QO Load Centers enable the use of a full complement of accessories. This 3 phase load center has 30 spaces and 30 circuits. This system provides 200A fixed main lugs in a NEMA 3R enclosure. It also includes a ground bar, and is UL rated.