  • Mfr # QO120L125G
  • Zoro # G816060288
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Spaces
20
Enclosure Material
Welded sheet steel
Phase
1
Width
14.3 in
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QO120L125G
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
14.3 in
Height
17.9 in
Min. Wire Size
6 AWG Aluminium, Copper
Max. Wire Size
1 AWG Copper, 2/0 AWG Aluminium
Details
Item
Load Center
Number of Spaces
20
Enclosure Material
Welded sheet steel
Phase
1
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Bus Material
Tin Plated Copper
Finish
Baked Enamel Gray
Voltage
120/240V AC
Amps
125A
Description
120/240 VAC, 125 A, 1-Phase, 3-Wire, 20-Circuit, 20-Space, 6 to 2/0 AWG Aluminum, 6 to 1 AWG Copper, Tin Plated Copper, Main Lug, Load Center