  • Mfr # RC3042M200PS
  • Zoro # G3299034
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Lug
Number of Spaces
30
Amps
200A
Short Circuit Current Rating
22kA
Height
45.47 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RC3042M200PS
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
45.47 in
Width
18.76 in
Depth
5.41 in
Min. Wire Size
AWG 6
Max. Wire Size
350 kcmil aluminium/copper)line side
Details
Item
Meter Main
Main Lug
Number of Spaces
30
Amps
200A
Short Circuit Current Rating
22kA
Series
RC
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R
Circuit Breaker Type
Homeline
Mounting Style
surface
Max. No. of Tandem Breakers
12
For Use With
QO Circuit Breaker, HOMELINE Mini Circuit Breaker, Series A Meter-Pak Accessory
Bypass Type
no bypass
Service Disconnect Rated Current
200 A