  • Mfr # QOM2125VH
  • Zoro # G2224336
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Series
QO
Amps
125A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
120/240V AC
Circuit Breaker Type
Main Breaker
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QOM2125VH
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
QOM2
Width
3.60 in
Depth
5.07 in
Height
5.59 in
Min. Wire Size
4 AWG
Max. Wire Size
300 MCM
Wire Size
AWG 4 to 300 kcmil aluminium/copper
Length
5.6 in
Details
Item
Miniature Circuit Breaker
Series
QO
Amps
125A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
120/240V AC
Circuit Breaker Type
Main Breaker
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
Paddle
Circuit Breaker Mounting Style
Bolt On
Max. AIR Rating
22kA at 120/240V AC
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
Not Rated
For Use With
Homeline Load Center, QO Load Center
Standards
UL Listed
Features
Mercury Free
Interrupt Rating
22 kA at 120/240V AC
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
Min. Operating Temp.
77 Degrees F
Compatible Panelboard/Load Center Series
Tightening Torque
53.10 lbf.in (6 N.m) 0.01 to 0.10 in² (4 to 65 mm²) (AWG 12 to AWG 2/0)
Ambient Temperature Rating
104°F (40°C)
Certifications
UL Listed; CSA
Breaker Compatibility
Load center QO; Load center Homeline
Voltage
CAD Available
Yes
Trip Type
Thermal Magnetic, Trip Free
Instantaneous Trip
Trip Free
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 125 A, AC Voltage Rating 120/240V AC, Circuit Breaker Type Main Breaker, Number of Poles 2, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Paddle, Circuit Breaker Mounting Style Bolt On, Compatible Panelboard/Load Center Series QO, Phase Single, Series QOM, Max. AIR Rating 22kA at 120/240V AC, For Use With Homeline Load Center, QO Load Center, Terminal Connection Lug, Frame Size 100A/QO, Length 5.6 in, Width 3.6 in, Depth 5.07 in