  • Mfr # HJL36100U44X
  • Zoro # G3982401
Amps
100A
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
LS Functionality / Micrologic
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HJL36100U44X
Country of Origin
United States
Width
4.12 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al)
Amps
100A
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
LS Functionality / Micrologic
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Trip Type
Electronic
Terminal Connection
Line/Load Lug
DC Voltage Rating
250V DC
Mercury Free; PVC Free
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM, CE
Interrupt Rating
65 kA at 220/240/480V AC, 35 kA at 380/440/415V AC, 18 kA at 500/525V AC, 20 kA at 250/500V DC, 100 kA at 240V AC, 25 kA at 600V AC