  • Mfr # HJA36150SA
  • Zoro # G0854850
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT H
Amps
150A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Shunt Trip
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HJA36150SA
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
150A/HJ
Width
4.12 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al)
Max. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Power Wire Stripping Length
0.63 in (16 mm)
Mounting Height
4.5 in (114.30 mm)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT H
Amps
150A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Shunt Trip
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
100kA at 240VAC
Trip Type
Shunt Trip, Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
Interrupt Rating
100 kA at 220/240V AC, 65 kA at 380/440/415/480V AC, 25 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
High Amp Trip Setting
1700 A
Color
Black
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM, CE
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications; Distribution
Product Certifications
UL; CSA; NOM
Operating Altitude
Less than 6561.68 ft (2000 m) without derating; 5000 m with derating
IP Degree Of Protection
Front cover IP40 IEC 60529
Quality Labels
CE
Network Frequency
50/60 Hz
Continuous Current Rating
0.8
Protected Poles Description
3t
Pollution Degree
3 IEC 60947-1
Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV IEC 60947-2
Number Of Slots
Circuit Breaker Application
HACR rated
Rated Insulation Voltage
750 V IEC 60947-2
Tightening Torque
44.25 lbf.in (5 N.m) 0.00 to 0.01 in² (2.5 to 6 mm²) (AWG 14 to AWG 10); 123.91 lbf.in (14 N.m) 0.02 to 0.15 in² (10 to 95 mm²) (AWG 8 to AWG 3/0)
Breaking Capacity Code
J
Local Signalling
Switched off (OFF) 1 trip indicator green)
Rated Service Breaking Capacity
100 kA 220/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 65 kA 380/440/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 25 kA 500/525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 20 kA 250 V DC IEC 60947-2; 20 kA 500 V DC IEC 60947-2
Magnetic Hold Current
900 A
AWG Gauge
AWG 14 to AWG 3/0 aluminium/copper terminal
Ambient Air Temperature For Storage
-58 to 185°F (-50 to 85°C)
Breaking Capacity
100 kA 240 V AC 50/60 Hz UL 489; 65 kA 480 V AC 50/60 Hz UL 489; 25 kA 600 V AC 50/60 Hz UL 489; 20 kA 250 V DC UL 489
Device Application
Distribution
Suitability For Isolation
Yes IEC 60947-2
Terminal Identifier
AL150HD
Ambient Air Temperature For Operation
28 to 158°F (-2 to 70°C)
Rated Operational Voltage
690 V AC 50/60 Hz IEC 60947-3
Accessory / Separate Part Type
Shunt trip 110 to 130 V AC compartment
Communication Interface
Modbus; Ethernet
Description
Molded Case Circuit Breaker 600V 150A