  • Mfr # HDL36150CU33X
  • Zoro # G3974029
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT H
Amps
150A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
LS Functionality / Micrologic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDL36150CU33X
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
150A/HD
Width
4.12 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al)
Max. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT H
Amps
150A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
LS Functionality / Micrologic
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Electronic
Terminal Connection
Line/Load Lug
DC Voltage Rating
250V DC