  • Mfr # HGL36150C
  • Zoro # G3976479
Amps
150A
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HGL36150C
Width
4.12 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Max. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al)
Amps
150A
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
250/500V DC
Application
HACR rated Applications; Distribution
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM, CE
Interrupt Rating
65 kA at 220/240V AC, 35 kA at 380/440/415/480V AC, 18 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Features
Mercury Free; PVC Free
Color
Black
High Amp Trip Setting
1700 A