  • Mfr # HGL36150U31X
  • Zoro # G4174931
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Micrologic
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HGL36150U31X
Width
4.12 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Min. Wire Size
14 AWG
Max. Wire Size
3/0 AWG
Amps
150A
Number of Poles
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Micrologic
Phase
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Electronic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250/500V DC
Standards
High Amp Trip Setting
100 A
Low Amp Trip Setting
150 A
Interrupt Rating
65 kA at 220/240V AC, 35 kA at 380/440/415/480V AC, 18 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Color
Black
Application
HACR rated Applications; Distribution
Features
Mercury Free; PVC Free
Description
Molded Case Circuit Breaker, 150 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 240V AC, Series HG, High Amp Trip Setting 100 A, Low Amp Trip Setting 150 A, Circuit Breaker Type Micrologic Standard W LI Functionality, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Box Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection ABC, Frame Size 150A/HG, Circuit Breaker Mounting Style Free Standing, Height 6.4 in, Width 4.1 in