  • Mfr # JGL37100D81
  • Zoro # G3533512
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JGL37100D81
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
250A/JG
Width
4.10 in
Depth
5 in
Height
7-1/2 in
Max. Wire Size
3/0 AWG
Min. Wire Size
4 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
100A
Number of Poles
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250/500V DC
High Amp Trip Setting
600 A
Standards
Low Amp Trip Setting
400 A
For Use With
Free Standing
Interrupt Rating
65 kA at 220/240V AC, 35 kA at 380/440/415/480V AC, 18 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications; Distribution
Description
Molded Case Circuit Breaker, 100 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating Not Rated, For Use With Free Standing, Series JG, High Amp Trip Setting 600 A, Low Amp Trip Setting 400 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 500V DC, Terminal Connection Box Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection ABC, Frame Size 250A/J, Circuit Breaker Mounting Style Lug In/Lug Out, Height 7.5 in, Width 4.1 in, Depth 5 in