  • Mfr # JGL36150
  • Zoro # G1356485
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JGL36150
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/JG
Width
4.12 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Min. Wire Size
4 AWG
Max. Wire Size
4 AWG
Power Wire Stripping Length
0.98 in (25 mm)
Mounting Height
4.5 in (114.30 mm)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
150A
Number of Poles
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Instantaneous
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250/500V DC
Low Amp Trip Setting
750 A
High Amp Trip Setting
1,500 A
For Use With
I Line Panelboards
Standards
CCC, CE, CSA, IEC, UL Listed
Interrupt Rating
65 kA at 220/240V AC, 35 kA at 380/440/415/480V AC, 18 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Application
HACR rated Applications; Distribution
Features
Mercury Free; PVC Free
Breaking Capacity
65 kA 240 V AC 50/60 Hz UL 489; 35 kA 480 V AC 50/60 Hz UL 489; 18 kA 600 V AC 50/60 Hz UL 489; 20 kA 250 V DC UL 489; 20 kA 500 V DC UL 489
Pollution Degree
3 IEC 60947-1
Rated Service Breaking Capacity
65 kA 220/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 35 kA 380/440/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 18 kA 500/525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 20 kA 250 V DC IEC 60947-2; 20 kA 500 V DC IEC 60947-2
Continuous Current Rating
0.8
Suitability For Isolation
Yes IEC 60947-2
Rated Operational Voltage
600 V AC 50/60 Hz IEC 60947-3
Terminal Identifier
AL175JD
Product Certifications
UL; CSA; NOM
Circuit Breaker Application
HACR rated
Ambient Air Temperature For Operation
28 to 158°F (-2 to 70°C)
Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV IEC 60947-2
Rated Insulation Voltage
750 V IEC 60947-2
Ambient Air Temperature For Storage
-58 to 185°F (-50 to 85°C)
Quality Labels
CE
IP Degree Of Protection
Front cover IP40
Operating Altitude
Less than 6561.68 ft (2000 m) without derating; 5000 m with derating
Local Signalling
Switched off (OFF) 1 trip indicator green)
Magnetic Tripping Current
1750 A
Protection Type
Overload protection; Short-circuit protection
AWG Gauge
AWG 4 to AWG 4/0 aluminium/copper terminal
Tightening Torque
221.27 lbf.in (25 N.m) 0.04 to 0.15 in² (25 to 95 mm²) (AWG 4 to AWG 4/0)
Device Application
Distribution
Breaking Capacity Code
G
Communication Interface
Modbus; Ethernet
Number Of Slots
Network Frequency
50/60 Hz
Long Time Pick-Up Adjustment Range
0.25 to 1 x In
Description
Molded Case Circuit Breaker, 150 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 220/240V AC, For Use With I Line Panelboards, Series JG, High Amp Trip Setting 1,500 A, Low Amp Trip Setting 750 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 500V DC, Terminal Connection Line/Load Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Instantaneous, Phase Connection ABC, Frame Size 250A/JG, Circuit Breaker Mounting Style Free Standing, Height 7.52 in