  • Mfr # JGL36250
  • Zoro # G0835615
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
AC Voltage Rating
600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
JGL36250
Width
4.12 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Max. Wire Size
350 MCM
Min. Wire Size
3 AWG
Power Wire Stripping Length
0.98 in (25 mm)
Details
CAD Available
Yes
Amps
250A
Number of Poles
AC Voltage Rating
600V AC
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Low Amp Trip Setting
1,250 A
High Amp Trip Setting
2,500 A
Application
Electrical Distribution
Breaking Capacity
65 kA 240 V AC 50/60 Hz UL 489; 35 kA 480 V AC 50/60 Hz UL 489; 18 kA 600 V AC 50/60 Hz UL 489; 20 kA 250 V DC UL 489; 20 kA 500 V DC UL 489
Rated Operational Voltage
600 V AC 50/60 Hz IEC 60947-3
Magnetic Tripping Current
2500 A
AWG Gauge
AWG 3/0 to 350 kcmil aluminium/copper terminals
Number Of Slots
Terminal Identifier
AL250JD
Rated Insulation Voltage
750 V IEC 60947-2
Ambient Air Temperature For Storage
-58 to 185°F (-50 to 85°C)
Rated Service Breaking Capacity
65 kA 220/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 35 kA 380/440/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 18 kA 500/525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 20 kA 250 V DC IEC 60947-2; 20 kA 500 V DC IEC 60947-2
Magnetic Hold Current
1250 A
Ambient Air Temperature For Operation
28 to 158°F (-2 to 70°C)
Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV IEC 60947-2
Tightening Torque
221.27 lbf.in (25 N.m) 0.15 to 0.29 in² (95 to 185 mm²) (AWG 3/0 to 350 kcmil)
Description
Molded Case Circuit Breaker, 250 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 240V AC, For Use With I Line Panelboards, Series JG, High Amp Trip Setting 2,500 A, Low Amp Trip Setting 1,250 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 500V DC, Terminal Connection Line/Load Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Instantaneous, Phase Connection ABC, Frame Size 250A/JG, Circuit Breaker Mounting Style Free Standing, Height 7.52 in