  • Mfr # JGL36175
  • Zoro # G2430872
AC Voltage Rating
600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
JGL36175
Width
4.12 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Max. Wire Size
4 AWG
Min. Wire Size
4 AWG
Power Wire Stripping Length
0.98 in (25 mm)
Mounting Height
4.5 in (114.30 mm)
Amps
175A
Number of Poles
AC Voltage Rating
600V AC
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
High Amp Trip Setting
1,750 A
Low Amp Trip Setting
875 A
Application
HACR rated Applications; Distribution
Ambient Air Temperature For Storage
-58 to 185°F (-50 to 85°C)
Ambient Air Temperature For Operation
28 to 158°F (-2 to 70°C)
Breaking Capacity
65 kA 240 V AC 50/60 Hz UL 489; 35 kA 480 V AC 50/60 Hz UL 489; 18 kA 600 V AC 50/60 Hz UL 489; 20 kA 250 V DC UL 489; 20 kA 500 V DC UL 489
Magnetic Tripping Current
1750 A
Rated Insulation Voltage
750 V IEC 60947-2
AWG Gauge
AWG 4 to AWG 4/0 aluminium/copper terminal
0.8
Circuit Breaker Application
HACR rated
Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV IEC 60947-2
Terminal Identifier
AL175JD
Tightening Torque
221.27 lbf.in (25 N.m) 0.04 to 0.15 in² (25 to 95 mm²) (AWG 4 to AWG 4/0)
Rated Operational Voltage
600 V AC 50/60 Hz IEC 60947-3
Rated Service Breaking Capacity
65 kA 220/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 35 kA 380/440/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 18 kA 500/525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 20 kA 250 V DC IEC 60947-2; 20 kA 500 V DC IEC 60947-2
Description
Molded Case Circuit Breaker, 175 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 25kA at 240V AC, For Use With I Line Panelboards, Series JG, High Amp Trip Setting 1,750 A, Low Amp Trip Setting 875 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 500V DC, Terminal Connection Line/Load Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Instantaneous, Phase Connection ABC, Frame Size 250A/JG, Circuit Breaker Mounting Style Free Standing, Height 7.52 in