  • Mfr # JDM36200C
  • Zoro # G4060984
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Amps
200A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
JDM36200C
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
250A/JD
Width
4.09 in
Depth
3.39 in
Height
7.52 in
Max. Wire Size
350 kcmil (Cu/Al)
Min. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
200A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
Electrical Distribution
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM, CE
High Amp Trip Setting
2000 A