  • Mfr # MGF36600
  • Zoro # G0841937
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT M
Amps
600A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MGF36600
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
800A/M
Width
8.27 in
Depth
8.05 in
Height
12.86 in
Max. Wire Size
(3) 500 kcmil (Cu/Al)
Min. Wire Size
(3) 3/0 AWG (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT M
Amps
600A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
Operating Handle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Electronic
Terminal Connection
Busbar
DC Voltage Rating
Not Rated
Interrupt Rating
25 kA at 240V AC, 20 kA at 380/415V AC, 65 kA at 240V AC, 35 kA at 380/415/480V AC, 18 kA at 600V AC, 50 kA at 240V AC
High Amp Trip Setting
1200 to 6000 A
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications; Distribution
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM, CE
Color
Black
Description
Molded Case Circuit Breaker 600V 600A