  • Mfr # MGA36700
  • Zoro # G3972699
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT M
Amps
700A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MGA36700
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
800A/M
Width
8.27 in
Depth
8.05 in
Height
12.86 in
Min. Wire Size
(3) 3/0 AWG (Cu/Al)
Max. Wire Size
(3) 500 kcmil (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT M
Amps
700A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Electronic
Terminal Connection
I-Line, Lug
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
Not Rated
Features
Mercury Free; PVC Free
Color
Black
Application
HACR rated Applications; Distribution
Interrupt Rating
25 kA at 240V AC, 20 kA at 380/415V AC, 65 kA at 240V AC, 35 kA at 380/415/480V AC, 18 kA at 600V AC, 50 kA at 240V AC
High Amp Trip Setting
1400 to 7000 A