  • Mfr # 9001BW241
  • Zoro # G1556642
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Contact Form
1NO/1NC
Number of Gangs
1
Legend
Start/Stop
Type of Operator
Push Button/Push Button
Number of Pilot Lights
0
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
9001BW241
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Size
30 mm
Overall Depth
3.6 in
Overall Height
4.25 in
Overall Width
2.76 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Hub Size - Maximum
1/2 in
Details
Item
Control Station
Contact Form
1NO/1NC
Number of Gangs
1
Legend
Start/Stop
Type of Operator
Push Button/Push Button
Number of Pilot Lights
0
Number of Operators
2
NEMA Rating
4
Hub Style
Dead-End
Series
Contact Rating
5A @ 600V AC/24V DC
Standards
CE, CSA LR25490 Class 3211 03, UL E42259 CCN NKCR
For Use With
indoor/outdoor
Action
Momentary/Momentary
Mechanical Interlock
No
IP Rating
IP66
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Mounting
Wall
Enclosure Material
Zinc
Enclosure Color
Gray
Operator Color
Black, Red
Number of Speeds
Terminal Connection
screw clamp terminal
Mounting Style
Surface
Contact Type and Composition
Control Station Composition
2 push-buttons START-STOP
Rated Operational Current
5 A 600 V
NEMA Degree Of Protection
NEMA 4
Product Certifications
CSA LR25490 class 3211 03; UL listed file E42259 CCN NKCR; CE
Device Mounting
Surface
Environmental Characteristic
Dust and damp proof
Product Or Component Type
Complete control station
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
AC Contact Rating
0.6 A @ 600 V, 0.75 A @ 480 V, 1.5 A @ 240 V, 3.75 A @ 120 V
Includes Mechanical Interlock
No Mechanical Interlock Included.
DC Contact Rating
0.2 A @ 600 V, 0.55 A @ 240 V, 1.1 A @ 120 V