  • Mfr # MG-15-A-M12-R
  • Zoro # G4699335
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.25% of Full Scale
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MG-15-A-M12-R
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
3 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Length
1 3/4 in
Gauge Process Connection Size
Cable Length
2 m
Nominal Dial Size
3 in
Case Height
4 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Item
Digital Vacuum Gauge with Transmitter
Accuracy
+/-0.25% of Full Scale
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Gauge Case Material
ABS
Series
MG-MD
Primary Pressure Range
0 to 15
Primary Scale Units
psi
Digital Pressure and Vacuum Gauge Type
Digital Pressure Gauge
Calibration Certificate
No
Case Color
Black
Socket Material
304L Stainless Steel
Display
Backlit LCD
Number of Display Digits
4
Agency Compliance
RoHS
Features
Auto Zero, High and Low Pressure Set Points, Peakhold
Display Units
bar, MPa, psi
Peak Hold
Yes
Output
4 to 20mA DC
Powered By
12VDC
Includes
Cable, Mating Connector
Gauge Case Color
Black
Power Required
8 to 30 V DC
Connection Type
MNPT
Wetted Materials
Stainless Steel
NEMA Rating
NEMA 4X
Number of Wires
4
Digital Display Characteristics
Backlit LCD
Minimum Pressure
0 psi
NIST Traceable Certificate
No
Gauge Process Connection Location
Gauge Process Connection Gender
Male
Pressure Range Type
Pressure
For Use With Media Type
Air, Brake Fluid, Diesel, Hydraulic Fluid, Hydrogen, Motor Oil, Nitrogen, Waste Water, Water
Type of Pressure
Gauge
Gauge Process Connection Type
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
IP Rating
IP65
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Maximum Pressure
15 psi
Switch Type
NPN Transistor Limit Switch
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge with Transmitter
Power Source
4-20 mA Loop Powered
Sensor Material
Stainless Steel
Operating Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Measuring Units
bar, MPa, psi
Pressure Measurement - Maximum
15 psi
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Display Screen Type
Output Power
4 to 20mA DC
NEMA Enclosure Rating
4X
Description
Digital Vacuum Gauge with Transmitter, Nominal Dial Size 3 in, Wetted Materials Stainless Steel, Accuracy +/-0.25 Percent of Full Scale, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 15 psi, Display Units bar, MPa, psi, Output 4 to 20mA DC, Series MG-MD, Gauge Primary Range Units psi, Gauge Process Connection Gender Male, IP Rating IP65, NEMA Rating NEMA 4X, Gauge Process Connection Location Bottom, Gauge Process Connection Size 1/4 in, Gauge Process Connection Type NPT