  • Mfr # RA18-110F
  • Zoro # G2459931
Key Features
Insulation
Partial
Material
Brass
Insulation Color
Red
Color
Red
Connection Type
Crimp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RA18-110F
Country of Origin
United States
Dimensions
Tab Size
0.110 in x 0.032 in
Overall Length
0.75 in
Barrel Inside Dia.
0.06 in
Minimum Wire Size
22 AWG
Barrel Size
Long
Barrel Inside Diameter
0.06 in
Maximum Wire Size
18 AWG
Tab Thickness
0.032 in
Tab Width
0.11 in
Details
Item
Female Disconnect
Insulation
Partial
Material
Brass
Insulation Color
Color
Connection Type
Crimp
Wire Range
22 to 18 AWG
Insulation Type
Nylon
Seam
Overlapped
Max. Temp.
221 Degrees F
Max. Voltage
600 V
Connection Material
Tin-Plated Copper
Standards
RoHS Compliant
Features
Alternate Package Qty: RA10SK
Termination Style
Contact Finish
Tin
Seam Style
Overlapped
Insulation Material
Nylon
RoHS Compliant
Yes
Barrel Style
Funnel Entry
UL 94 Flammability Rating
Not Rated
Terminal Type
Socket
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Insulation Coverage
Partial Coverage
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Finish
Tin Plated
Type
Nylon Insulated Female Disconnect
AWG-range
22-18
Material insulation
PA
Description
Female Disconnect, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Insulation Color Red, Insulation Coverage Partial Coverage, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Minimum Wire Size 22 AWG, Maximum Wire Size 18 AWG, Maximum Voltage 600 V, Tab Thickness 0.032 in, Tab Width 0.11 in, Terminal Type Socket, Termination Style Crimp, UL 94 Flammability Rating Not Rated, RoHS Compliant Yes, Seam Style Overlapped, Barrel Inside Diameter 0.06 in, Barrel Size Long