  • Mfr # 10RC-251T
  • Zoro # G1363223
Key Features
Style
Male - 250 Series
Insulation
Full
Material
Brass
Insulation Color
Yellow
Color
Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
10RC-251T
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.17 in
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Barrel Inside Dia.
0.133 in
Minimum Wire Size
12 AWG
Maximum Wire Size
10 AWG
Barrel Inside Diameter
0.133 in
Tab Thickness
0.032 in
Tab Width
0.25 in
Barrel Size
Long
Stock Thickness
0.04
Details
Item
Male Disconnect
Style
Male - 250 Series
Insulation
Full
Material
Brass
Insulation Color
Color
Insulation Type
Nylon
Connection Type
Crimp
Wire Range
12 to 10 AWG
Seam
Overlapped
Max. Voltage
300 V
Max. Temp.
221 Degrees F
Standards
UL E66716
Connection Material
Tin-Plated Copper
Features
Insulation Coverage
Full Coverage
Seam Style
Overlapped
Terminal Type
Tab
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
300 V
Termination Style
Crimp
Disconnect Style
Tab
Insulation Material
Nylon
RoHS Compliant
No
Barrel Style
Funnel Entry
Contact Finish
Tin
UL 94 Flammability Rating
Not Rated
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Application Tools
Finish
Electro Tin-Plated
Recommended Tool
ERG4001
A (inches)
1.17
Temperature Rating
105°C
Voltage Rating
300V
Flammability Rating
UL 94 V-0
Terminal Series
RC
B (inches)
0.45
Maximum Insulation (inches)
0.25
Type
Nylon Fully Insulated Male Disconnect
Material insulation
PA
AWG-range
12-10
Description
Wire Disconnect, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Disconnect Style Quick Disconnect, Insulation Color Yellow, Insulation Coverage Full Coverage, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Minimum Wire Size 12 AWG, Maximum Wire Size 10 AWG, Maximum Voltage 300 V, Tab Thickness 0.032 in, Tab Width 0.25 in, Terminal Type Tab, Termination Style Crimp, UL 94 Flammability Rating Not Rated, RoHS Compliant No, Seam Style Brazed, Standards UL E66716