  • Mfr # C11H-12-4R
  • Zoro # G2921292
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Pieces
2
Head Type
Square
Blade Length (In.)
12 in
Head Material
Cast Iron
Blade Finish
Satin
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C11H-12-4R
Country of Origin
United States
Dimensions
Blade Length (In.)
12 in
Length
Blade: 12"
Head Length
3 in
Blade Thickness
0.08 in
Blade Length
12 in
Head Width
9/16 in
Blade Width
3/4 in
Details
Item
Combination Square Set
Number of Pieces
2
Head Type
Square
Head Material
Cast Iron
Blade Finish
Satin
Graduation Type
4R
Graduations
8ths/16ths/32nds/64ths
Blade Material
Steel
Finish
Blade: Satin Chrome, Head: Black Wrinkle
Includes
Combination Blade and Head
Features
Reversible Lock Bolt
Accuracy
+/- .0025 in
Head Color
Black
Straightness Tolerance
0.001 in/ft
Graduation Mark Style
Etched
Blade Coating
Chrome
Graduation Color
Black
System of Measurement
SAE
Graduation Units
Inches
Graduation Scale
4R
Head Finish
Wrinkle
Graduation Marks - Front
1/64 in
Head Vial Included
Yes
Head Coating
Enamel
Squareness Tolerance
+/- 0.002 in
Description
Combination Square, Number of Pieces 2, Blade Finish Satin, Blade Material Steel, Head Length 3 in, Head Width 9/16 in, Blade Length 12 in, Blade Thickness 0.08 in, Blade Width 3/4 in, Graduation Mark Style Etched, Graduation Marks - Front 1/64 in, Head Type Square, System of Measurement SAE, Head Material Cast Iron, Head Vial Included Yes, Accuracy +/- .0025 in, Blade Coating Chrome, Features Reversible Lock Bolt, Graduation Color Black, Graduation Scale 4R, Graduation Units Inches