  • Mfr # EC799B-6/150
  • Zoro # G1588358
Caliper Range
0-6 in /0-150mm
Accuracy
+/- 0.0015 in, +/- 0.04 mm
Resolution
0.0005 in/0.01 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
EC799B-6/150
Jaw Depth
1 1/2 in
Jaw Depth - Upper Jaw
5/8 in
Caliper Range
0-6 in /0-150mm
Accuracy
+/- 0.0015 in, +/- 0.04 mm
SPC Output
Resolution
0.0005 in/0.01 mm
Includes
Case
Minimum Measurement - mm
0 mm
Maximum Measurement - mm
150 mm
Minimum Measurement - Fractional Inch
0 in
Data Output Connection Type
Multiplexer; RS232; USB
Jaw Material
Coolant Resistant
No
Range
0 in to 6 in, 0 to 150 mm
Case Type
Plastic Case
Minimum Measurement - Inch
0 in