  • Mfr # EC799B-8/200
  • Zoro # G1588461
Caliper Range
0-8 in /0-200mm
Accuracy
+/- 0.0015 in, +/- 0.04 mm
Resolution
0.0005 in/0.01 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
EC799B-8/200
Jaw Depth
2 in
Jaw Depth - Upper Jaw
3/4 in
Caliper Range
0-8 in /0-200mm
Accuracy
+/- 0.0015 in, +/- 0.04 mm
SPC Output
Resolution
0.0005 in/0.01 mm
Includes
Case
DIN 862
Measurements
4-Way
With Locking Nut
Minimum Measurement - Inch
0 in
Measures Step
Maximum Measurement - mm
200 mm
Functions
Position Retained When Shut Off, Zero, Auto Power Off, Inch/mm
Water Resistant
No
Data Output Type
Cabled
Range
0 in to 8 in, 0 to 200 mm
Minimum Measurement - Fractional Inch
0 in
Minimum Measurement - mm
0 mm