  • Mfr # EC799A-6/150
  • Zoro # G1697324
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Caliper Material
Stainless Steel
Caliper Range
0-6 in /0-150mm
Accuracy
+/- 0.001 in, +/- 0.02 mm
SPC Output
No
Resolution
0.0005 in/0.01 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EC799A-6/150
Country of Origin
China
Dimensions
Jaw Depth
1 1/2 in
Dimension Type
Inch/Metric
Battery Size
CR2032
Measures Inside Dimension
Yes
Measures Outside Dimension
Yes
Measures Depth
Jaw Depth - Upper Jaw
5/8 in
Details
Item
4-Way Digital Caliper
Caliper Material
Stainless Steel
Caliper Range
0-6 in /0-150mm
Accuracy
+/- 0.001 in, +/- 0.02 mm
SPC Output
No
Resolution
0.0005 in/0.01 mm
IP Rating
Not Rated
Absolute Positioning
Features
Last Measuring Position Retained When Shut Off
Caliper Grouping
Digital Caliper
Long Form Calibration Certificate
Standards
DIN 862
Includes
Plastic Case
Water Resistant
Includes Battery
With Locking Nut
Range
0 in to 6 in, 0 to 150 mm
Measures Step
Minimum Measurement - Fractional Inch
0 in
Jaw Actuation Type
Thumb Wheel
Left-Handed Operation
Case Type
Plastic Case
Functions
Position Retained When Shut Off, Zero, Auto Power Off, Inch/mm
Maximum Measurement - Inch
6 in
Jaw Shape
Standard
Includes Case
Jaw Material
Coolant Resistant
Maximum Measurement - mm
150 mm
Measurements
4-Way
Minimum Measurement - mm
0 mm
Minimum Measurement - Inch
0 in
Display Type
LCD
Inches Measured - Maximum
6 in
Measurement Type
Depth, Inside, Outside, Step
Inches Measured - Minimum
0 in
Millimeters Measured - Maximum
150 mm
Millimeters Measured - Minimum
0 mm
Battery Type
CR2032
Description
4-Way Digital Caliper, Caliper Range 0-6 in /0-150mm, Resolution 0.0005 in/0.01 mm, IP Rating Not Rated, SPC Output No, Accuracy +/- 0.001 in, +/- 0.02 mm, Caliper Material Stainless Steel, Absolute Positioning Yes, Jaw Depth 1 1/2 in, Long Form Calibration Certificate No, Features Rolling Thumb Wheel, Control Buttons on Face, Zero, On/Off and Inch/mm, Standards DIN 862