  • Mfr # 444.1MXRL-50
  • Zoro # G1589347
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Resolution
0.0001"/0.01mm
Features
Includes
Adjustable Wrench, Case
Spindle
Flat
Anvil
Flat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
444.1MXRL-50
Country of Origin
China
Dimensions
Spindle Diameter
0.25 in
Dimension Type
Metric
Spindle Diameter1
0.25 in
Details
Item
Outside Micrometer
Resolution
0.0001"/0.01mm
Range
25 to 50mm
Features
Includes
Adjustable Wrench, Case
Spindle
Anvil
Thimble
Ratchet
Lock Nut Type
Knurled Ring Type
Anvil Material
Carbide
Spindle Material
Carbide
SPC Output
No
Long Form Calibration Certificate
No
Rotating Spindle (Yes/No)
Yes
Minimum Measurement - mm
25 mm
Accuracy
Operation Type
Mechanical
Anvil Shape
Case Included
Yes
Spindle Shape
Maximum Measurement - mm
50 mm
Thimble Type
Ratchet
Mechanical Display Type
Vernier
Millimeters Measured - Maximum
50 mm
Millimeters Measured - Minimum
25 mm
Rotating Spindle
Included Certification
Not Included
Description
Mechanical Outside Micrometer, Range 25 mm to 50 mm, Resolution 0.01 mm, Accuracy +/-0.002 mm, Long Form Calibration Certificate No, Dimension Type Metric, Included Certification Not Included, Mechanical Display Type Vernier, Operation Type Mechanical, Thimble Type Ratchet, Anvil Material Carbide, Anvil Shape Flat, Case Included Yes, Includes Adjustable Wrench, Case, Lock Nut Type Ring, Maximum Measurement - mm 50 mm, Minimum Measurement - mm 25 mm, Rotating Spindle (Yes/No) Yes