  • Mfr # SP-110/10-ACT-GD-AS-U-W5-K-642012
  • Zoro # G5105007
/ea
Key Features
Material
316 Stainless Steel
Type
Anti-Corrosion Weld Mount Twin Clamp
Tube Size
1/8 in x 1/8 in
Max. Pressure (PSI)
2000
Length
1.46 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SP-110/10-ACT-GD-AS-U-W5-K-642012
Country of Origin
Germany
Dimensions
Tube Size
1/8 in x 1/8 in
Length
1.46 in
Pipe Size
1/8 in
Width
1.46 in
Height
1.61 in
Depth
1.18 in
For Maximum Outside Diameter
10 mm
Overall Width
37 3/32 mm
Overall Length
37 3/32 mm
Bolt Length
Overall Height
41 mm
Installed Height
Bolt Head Size
Details
Material
316 Stainless Steel
Item
Beta Clamp
Type
Max. Pressure (PSI)
2000
Temp. Range (F)
-13 Degrees to 194 Degrees
Standards
API RP 552, DIN 3015-1, NACE SP 0108-2008
Hardware Material
Includes
Clamp Set, Cover Plate and (2) Hex Head Bolts, Weld Plate
Insert Material
Polypropylene
Clamp Material Finish
Elastomer
Includes Mounting Hardware
Yes
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
For Number of Lines
2
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Cushion Material
Polypropylene
Clamp Type
Weld Mount Twin Assembly
Clamp Material
Maximum Operating Pressure
2,000 psi
System of Measurement
Metric
Clamp Bore Style
Smooth
Load Capacity
1,570 lb
Series
Twin
Mount Type
Weld-On
Description
Beta Clamp, Clamp Bore Style Smooth, Clamp Material 316 Stainless Steel, Clamp Material Finish Elastomer, Clamp Type Weld Mount Twin Assembly, Compatible Grainger Part Number Not Applicable, Compatible Mfr Part Number Not Applicable, Cushion Material Polypropylene, For Insulation Thickness Not Applicable, For Maximum Outside Diameter 10 mm, For Minimum Outside Diameter Not Applicable, For Number of Lines 2, For Pipe Size Not Applicable, For Strut Channel Width Not Applicable