  • Mfr # SBRUG600144P
  • Zoro # G1997359
/ea
See details
Key Features
Beam Gauge
14 ga
Load Capacity
8020 lb.
Overall Height
6 in
Overall Width
144 in
Overall Depth
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SBRUG600144P
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
6 in
Overall Width
144 in
Overall Depth
3 in
Beam Step Height
1 5/8 in
Beam Height
6 in
Beam Step Depth
13/16 in
Width
144"
Height
6"
Details
Item
Beam
Beam Gauge
14 ga
Load Capacity
8020 lb.
Color
Orange
Finish
Powder Coated
Material
Steel
Standards
RMI
Pallet Rack Item
Beam
Pallet Rack Construction
Teardrop
Pallet Rack Style
Roll Formed
Pallet Rack Beam Style
Step Beam
Mounting
Floor
Pallet Rack Metal Forming Type
Roll Formed
Pallet Rack Connection Type
Teardrop
Beam Style
Step
Description
Beam, 14 ga, Beam Height 6 in, Beam Step Depth 13/16 in, Beam Step Height 1 5/8 in, Step Beam Style, Teardrop Pallet Rack Connection Type, Roll Formed Pallet Rack Metal Forming Type, Overall Depth 3 in, Overall Height 6 in, Overall Width 144 in, 8,020 lb Load Capacity, Steel, Powder Coated, Orange, RMI