  • Zoro # G408979431
/ea
Key Features
Insert Style
CNMG
Inscribed Circle
0.7500 in
Chip-Breaker
EEG
Insert Material
Carbide
Insert Application
S05
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
19W2CHV
Zoro #
G408979431
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Mounting Hole Dia.
7.94mm
Insert Thickness
0.2500 in
Nose Radius
0.0472 in
Cutting Edge Length
0.7598 in
Details
Insert Style
CNMG
Inscribed Circle
0.7500 in